Banner
Banner

Management en Consulting

  • Opleidingen
  • Boeken
  • Vacatures
  • Bibliotheek
    • Publicaties
    • Tuchtzaken
    • Cases
  • Info
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Wachtwoord
    • Colofon
    • Partners

inloggen


wachtwoord vergeten

zoeken in deze site


uitgebreid zoeken

het laatste nummer

de inhoud

nieuwsbrief

Meld u hier aan voor onze gratis wekelijkse nieuwsbrief.

laatste nieuwsbrief
nieuwsbriefarchief

  • zo werkt het

    • Ik wil een volledige publicatie bekijken. Hoe werkt dat?
    • Kan ik op meerdere zoektermen zoeken?
    • Kan ik op auteur zoeken?
    • Kan ik alleen in bepaalde onderdelen van de site zoeken?
    • Kan ik publicaties bekijken zonder te zoeken?
    • Mijn vraag staat hier niet bij
  • toegangsrechten

    Een abonnement op Management en Consulting geeft u vrije toegang tot alle publicaties in onze bibliotheek

    Ik wil abonnee worden of er meer over weten

volg MenC_tweets

meer nieuws

bureau >> zoekt

  • Alma Consulting via Mercuri Urval B.V. >> Senior Consultant
  • Van Brienen >> Associate

meer vacatures
vacature plaatsen

professional >> zoekt

  • Martijn Sijtsma >> Ambitieuze starter op zoek naar een eerste baan en/of traineeship
  • Uw profiel op deze plaats? >>
  • R.J.M. Casier >> Consultant

meer professionals
profiel plaatsen

transfers

  • Hüseyin Tekin naar BDO Consultants
  • Jeroen Versteeg naar Capgemini Nederland
  • mr. dr. Y.E. Gassler MRE MRICS (Yves) naar Mazars
  • mw. mr. S.P. Raaijmakers (Susan) naar Mazars
  • Joost van Willigenburg naar Kirkman Company
  • Erik-Jan Luchies naar Ernst & Young
  • Freek Hermkens naar Molenaar & Lok

meer transfers
transfer melden

volg MenC site feeds

aanmelden

gevonden oratie

Liaisons dangereuses

Enige beschouwingen over de arbeidsverhoudingen bij de overheid, met name tussen politici en ambtenaren
Roel Bekker Programma Vernieuwing Rijksdienst
Universiteit Leiden
Volledige publicatie
  • 40
  • 11-03-2009
  • oratie
  • nederlands
In deze oratie wordt een schets gegeven van ontwikkelingen in het vak van ambtenaar en dat van politicus, en in hun onderlinge verhouding. Daarin is de afgelopen 25 jaar veel veranderd. Een belangrijke factor was daarbij dat de overheid werd geconfronteerd met steeds complexere, vaak grensoverschrijdende vraagstukken waarvoor geheel nieuwe vaardigheden vereist waren. Maar de verhoudingen werden ook beïnvloed door de politieke wens om de macht van de ambtenaren terug te dringen en meer accent te leggen op het politieke primaat.

Dit leidt tot spanningen in die verhoudingen, iets wat zich overigens ook voordoet in het buitenland. Het lijkt of de politiek onder invloed van de media steeds politieker wordt en de ambtenaar steeds ambtelijker, waarbij het bestuur vervolgens de dupe is. Omdat goede verhoudingen van groot belang zijn voor een goed functionerende overheid, moet er worden geïnvesteerd in vernieuwing van de professies van ambtenaar en politicus en in hun onderlinge verhouding. Ook zou moeten worden bestudeerd of, door betere verhoudingen, de arbeidsproductiviteit en het prestatievermogen van de overheid kunnen worden verbeterd en verkokering kan worden tegengegaan.

Nog enkele stellingen: de ambtenarenstatus moet worden vervangen door een gewone arbeidsovereenkomst, en er moet meer ruimte komen voor openbaar optreden van ambtenaren. Ook moet worden onderzocht wat de voor- en nadelen zijn van meer politiek benoemde functionarissen, zoals die bestaan in bijvoorbeeld Zweden. Een dergelijke praktijk kan namelijk het dreigende gat tussen politiek en ambtenarij opvullen én een bijdrage zijn aan de ontwikkeling van politieke loopbanen.

Roel Bekker is sinds dit jaar vaste columnist van Management en Consulting.
Banner
Banner

  • Disclaimer
  • Sitemap
© 2011 Mediawerf en * isdat ontwerp   redactie@managementenconsulting.nl