Waarom wordt er zo vaak negatief tegen adviseurs aangekeken? Eén verklaring is dat het organisaties kwetsbaar maakt als ze externe oplossers moeten inschakelen. Niet zelden is er sprake van schaamte bij de opdrachtgever. Ten onrechte: het inroepen van extern advies is geen teken van zwakte maar juist van kracht.
Organisatieverandering is een vak op zich, en zelfs de beste bestuurders of topambtenaren hebben niet altijd voldoende kennis en vaardigheid om een organisatie beter te laten functioneren. Wel moet een besef van eindigheid van de externe interventie de werkrelatie bepalen: “Een buitenboordmotor – hoe nuttig ook – moet niet verward worden met een goed functionerende
binnenboordmotor.”
De Ernst Hijmanslezing is een initiatief van ROA en Ooa. De Ernst Hijmanslezing 2010 wordt 18 november tijdens de Nacht van het Advies uitgesproken door Désanne van Brederode en gaat over de maatschappelijke verantwoordelijkheid van adviseurs.
Jacques Wallage - Identiteit: drempel of drager? Over de betekenis van identiteit in het proces van integratie (Boom Lemma uitgevers 2010)